Rulers

 

Provincial Grand Master, Right Worshipful Brother James Steggles

Appointed as Provincial Grand Master in 2012, R.W.Bro. James Steggles was Advanced into St. Chad Lodge of Mark Master Masons in 1983 and attained the Chair in 1989. He was also a Founder member of Ainsty Lodge of Mark Master Masons and is a member of the Mark Provincial Grand Secretaries’ Lodge. He was Provincial Grand Treasurer in 1993 and promoted to Past Provincial Grand Senior Warden in 2001. He was appointed as Provincial Grand Secretary in 2001 and as Deputy Provincial Grand Master in 2009.

He is also a member of Claro and Elmete Lodges of Royal Ark Mariners and The Carl Whitehead Lodge of Installed Commanders, and a holder of Royal Ark Mariner Grand Rank. He was elected onto the Mark Executive Committee and Grand Master’s Royal Ark Council in 2014.

 

Deputy Provincial Grand Master W.Bro. Alan Oldfield, P.G.J.D.

Appointed as Deputy Provincial Grand Master in September 2017, W.Bro Alan Oldfield is a member of Mirfield Craft Lodge No 1102. He became a Mark Master Mason on the 8th February 1995 when he was advanced into Fearnley Mark Lodge No 58.

Alan’s first Provincial appointment was as Provincial Grand Treasurer in 2004. At the Provincial Grand Lodge Meeting in 2006 Alan was appointed as Provincial Assistant Grand Secretary. At the 2007 Provincial Grand Lodge Meeting Alan received promotion to the rank of Past Provincial Grand Junior Warden and also to a position within the Secretariat as Provincial Deputy Grand Secretary, and promoted to Provincial Grand Secretary in April 2010, a position he held for over seven years. Alan was appointed Grand Steward during the Annual Grand Lodge Investiture on 9th June 2009 and promoted to Past Grand Junior Deacon in 2012.

 

 

Assistant Provincial Grand Master W.Bro. John Trevor Bolton, P.G.J.D.

Appointed as Assistant Provincial Grand Master in September 2017, W.Bro. John Trevor Bolton was advanced into Copley Mark Lodge No 111 in April 1997, and was installed as Master of this lodge in March 2003. Repeated in 2009.

Trevor’s first Provincial appointment was as Provincial Grand Senior Deacon in 2006. At the Provincial Grand Lodge meeting in 2012 Trevor was appointed as Provincial Grand Charity Steward, a position he held for four years. Trevor was appointed Grand Steward during the Annual Grand Lodge Investiture on 7th June 2011, and promoted to Past Grand Junior Deacon in 2014.